Część z Was pewnie zna kombuchę (kombuczę), która zwana jest też grzybkiem herbacianym lub grzybkiem japońskim. Już dziesiątki lat temu gościła w niektórych polskich domach.

Czym jest kombucha?

Kombucha to charakterystyczny rodzaj „grzyba” pochodzącego z Japonii, z którego pomocą można łatwo w domowych warunkach przyrządzić fermentowany napój herbaciany. W uproszczeniu wygląda jak galaretowaty placek o lekko brązowej/pomarańczowej barwie.

Fermentacja zachodzi dzięki obecnym w grzybie drożdżom i bakteriom, które rozkładają cukier stołowy do monosacharydów, by następnie metabolizować je do nowych substancji. Tak naprawdę, określenie „grzyb” jest w tym przypadku jedynie potoczne, ze względu na aparycję tego tworu, jednak w rzeczywistości jest to właśnie zlepek kultur różnych bakterii i drożdży fachowo nazywany SCOBY.

Kombucha jako gotowy napój ma smak kwaskowaty, z nutą słodyczy, choć cukru zostało w nim mniej, niż użyliśmy do przygotowania napoju – sporo zostało strawione w procesach fermentacji. Jest lekko gazowana i orzeźwiająca.

Jak przygotować fermentowany napój herbaciany? – przepis na kombucha

Po pierwsze, należy nabyć młody grzybek. Można go dostać od innych hodowców, którzy mają własną kombuchę. Grzyb z czasem zaczyna się mnożyć, a od głównej „matki” można co jakiś czas oddzielić mały, młody grzybek, który można wykorzystywać do przygotowywania kolejnych napojów. Najlepiej, by młody grzybek był z niewielką ilością (100-200 ml) wcześniej przygotowanego napoju, co stanowi bazę.

Następnie należy zaparzyć herbatę. Zazwyczaj jest to zwykła, czarna herbata, jednak niektórzy eksperymentują też z innymi rodzajami (m.in. herbatą zieloną) lub komponują odpowiednie mieszanki, by uzyskać bardziej zróżnicowane smaki finalnych napojów. Podczas parzenia dodajemy też cukier. Sporo cukru. Na przykładowy 1 litr napoju należy użyć około 5 g suszu herbacianego i 100 g cukru. Po zagotowaniu wywaru odstawiamy go do ostygnięcia.

Wystudzony i przecedzony (jeśli herbata nie była w saszetkach) wywar przelewamy do czystego, szklanego naczynia. Do niego wkładamy grzybek i zalewamy tą małą ilością poprzedniego napoju, w której pływał. Dzięki dodaniu bazy z poprzedniej fermentacji nowy proces przebiegnie szybciej i sprawniej, dlatego zawsze warto chociaż 100 ml zostawiać do kolejnego napoju.

Na górę słoja najlepiej jest nałożyć gazik i owinąć gumką recepturką, by napój miał dostęp powietrza, ale żeby nie dostały się do niego np. mucha, która mogłaby być skuszona cukrem. Tak przygotowany słój należy odstawić w zacienione miejsce w temperaturze pokojowej i zaczekać około 4-5 dni.

Ważne, by nie używać metalowych łyżek (i innych przyrządów) w kontakcie z kombucha, ze względu na możliwość niepotrzebnych reakcji z występującymi w niej kwasami.

Korzyści zdrowotne kombuchy

W procesie fermentacji kombucha wytwarza wiele dobroczynnych kwasów organicznych. Wśród nich między innymi: octowy, glukonowy, glukoronowy, cytrynowy, mlekowy, jabłkowy, winowy, malonowy, szczawiowy, bursztynowy, pirogronowy, usninowy.

Produkowane są też pewne ilości alkoholu. Nie są to duże ilości, ponieważ w gotowym napoju etanol zazwyczaj nie przekracza 0,5%, jednak warto o tym wiedzieć. Niekiedy w ekstremalnych przypadkach stężenie może sięgać 2-3%. Poza etanolem produkowany jest też dwutlenek węgla, który sprawia, że napój jest musujący i świetnie orzeźwia. W napoju znajdziemy też witaminy z grupy B. W śladowych ilościach obecne są też aminokwasy i minerały.

Grzybkowi herbacianemu przypisuje się właściwości modulujące skład flory bakteryjnej jelit, co zauważono w badaniach na zwierzętach. Wśród innych właściwości, które przypisywane są kombuczy wymienimy:

  • przeciwdziałanie alergiom
  • poprawę trawienia
  • wsparcie procesów detoksyfikacji
  • wspieranie układu odpornościowego
  • redukcję bólów głowy

Niestety, kombucha nie ma solidnego wsparcia dla tych wszystkich prozdrowotnych działań w literaturze naukowej. Może działać korzystnie dla zdrowia, jednak by się nie zawieść, nie należy zakładać cudów. Warto kombuchę traktować po prostu jako smaczny, orzeźwiający napój, który przy okazji może nam dostarczyć kilka pozytywnych substancji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kombucza