RANKING mąk bezglutenowych cz. 1

Mąki bezglutenowe dzielimy na takie, które są naturalnie bezglutenowe i takie, które są oczyszczone z glutenu. W dzisiejszym rankingu skupię się na mąkach naturalnie bezglutenowych. Wybór jest bardzo duży. Co warto kupić? Do czego użyć? No i ile to kosztuje? Ranking – mąk bezglutenowych! Zapraszam
Przed rozpoczęciem przygody z kuchnią bezglutenową należy zdać sobie sprawę, że mąka bezglutenowa nigdy nie da nam identycznego efektu jak ta z glutenem (pszenna, żytnia itd). Przede wszystkim nasz wytwór na bazie mąki bezglutenowej będzie bardziej kruchy, często bardziej chrupiący (np naleśniki) i będzie miał bardziej ziarnistą konsystencję. Smak i zapach mąk bezglutenowych jest zazwyczaj mniej neutralny niż mąki pszennej, przez co dania mogą różnić się smakiem (np babka ucierana na bazie mąki z amarantusa będzie ciemniejsza i bardziej orzechowa w smaku). Ostatnim, ale za to największym problemem jest obniżona kleistość ciasta (ciasto bezglutenowe zazwyczaj jest mniej pulchne, a często bardziej zbite niż to z pszenicą).
Najbardziej zbliżone efekty uzyskamy, korzystając z dostępnych na rynku, specjalnych mieszanek np. do ciasta biszkoptowego lub do makaronu. O nich też wspomnę w rankingu.
RANKING mąk bezglutenowych – mieszanki
Najczęściej do wypieków i dań nie używa się jednego rodzaju mąki, ale mieszanek. Można kupić gotowe mieszanki, ale trzeba uważnie przeczytać skład, żeby nie znajdowało się w nich nic poza naturalnie bezglutenowymi mąkami – czyli wybieramy bez spulchniaczy i dodatków. Można również samodzielnie mieszać mąki. Z biegiem czasu dojdziemy do wprawy i będziemy wiedzieć, jakie mąki najlepiej połączyć, żeby zyskać zadowalający nas efekt.
RANKING mąk bezglutenowych – klasyfikacja mąk, mająca na celu ułatwić wybór poszczególnych rodzajów do efektu, który chcemy otrzymać:
- Mąki bazowe (inaczej uniwersalne), czyli mąki, które jak nazwa wskazuje są najodpowiedniejsze do tego, aby stanowić bazę dań i wypieków. Nie dominują tak bardzo smaku potraw jak np mąki orzechowe. Zaliczamy do nich mąki: jaglaną, owsianą, gryczaną i ryżową.
- Mąki sklejające – czyli mąki, które mają za zadanie skleić masę: ziemniaczana, z tapioki (czyli ze skrobi z manioku) oraz kukurydziana. Warto wiedzieć, że zbyt duża ilość sprawi, że wypieki wyjdą “gumowate”.
- Mąki orzechowe – mąki z różnych ziaren/orzechów. Ze względu na intensywny smak zazwyczaj nie są używane samodzielnie, a jedynie jako dodatek do mąk bazowych.
- Mąki z roślin strączkowych (strączkowe) – mąki z roślin strączkowych. Mają intensywny smak i zapach, który często znika pod wpływem pieczenia. Są ciężkie i tłuste, nie nadają się do wyłącznego stosowania. Powinny być mieszane z mąkami bazowymi. Są to mąki: z cieciorki, sojowa,
Po tym przykrótkim wstępie zacznijmy od tematu posta, czyli Ranking mąk bezglutenowych.
W pierwszej części cyklu postów (bo pojawi się ich kilka) skupimy się na najpopularniejszych mąkach bezglutenowych – czyli tych uniwersalnych lub inaczej mówiąc bazowych.
RANKING mąk bezglutenowych – mąki podstawowe (bazowe)
Które osobiście polecam (testowaliśmy ich naprawdę wiele), do czego możemy ich użyć?
1. Mąka ryżowa (moja ulubiona -klik-) – moim zdaniem królowa mąk bezglutenowych. To nic innego, jak po prostu zmielone ziarna ryżu. Jest mniej kaloryczna niż tradycyjna mąka pszenna, a przygotowane z niej wypieki są lekkie i zdrowe, dzięki czemu często wykorzystywana jest do FIT przepisów. Jest dobrym źródłem błonnika, witaminy B, fosforu, manganu i magnezu. Odrobinę słodkawa w smaku i raczej grubo mielona. Słabo wiąże ciasto, dlatego najlepiej nie stosować jej samodzielnie (tylko w połączeniu np z mąką owsianą lub jaglaną).
Mąka ryżowa dodawana do wypieków poprawia ich kruchość. Jeśli chcemy w przepisie zastąpić mąkę pszenną mąką ryżową – należy dodać jej mniej, około 3/4 porcji. Warto pamiętać, że nie jest to kleista mąka, dlatego najlepiej jeśli dodamy do niej dwa razy więcej jajek, niż do mąki pszennej + taka mała rada: na każdą szklankę mąki warto dodać np. łyżeczkę oleju kokosowego lub innego tłuszczu. Moim zdaniem super sprawdza się do wszelkich ciastek, biszkoptów, naleśników, placuszków.
2. Mąka jaglana (najczęściej mamy tą -klik-) – powstaje w wyniku zmielenia kaszy jaglanej. Pomaga utrzymać właściwą równowagę zasadową organizmu i zwalczać zakwaszenie. Jest bogata w białko, żelazo, witaminy, poprawia pracę mózgu, usuwa nadmiar śluzu z organizmu. Wyjątkowo lekkostrawna.
Najlepsza do wszelkich kluseczek/kopytek, świetnie nadaje się do babek i biszkoptów (nadaje im żółtawy kolor). Można jej także użyć jako zagęstnika i zabielacza do zup i sosów.
3. Mąka owsiana (dobra jakościowo, w fajnej cenie i co najważniejsze bez zawartości glutenu -klik-) – osoby będące uczulone na gluten muszą uważać na mąki owsiane. Uważnie patrzcie na opakowania czy znajduje się na nich znaczek przekreślonego kłosa. Oznacza on, że jest to mąka przebadana i na pewno nie znajduje się w niej gluten. Jeśli nie ma takiej informacji na opakowaniu, tej mąki nie kupujcie.
Mąka ta bardzo dobrze skleja, jest dosyć drobno mielona. Dobrze zastępuje mąkę pszenną zarówno w ciastach, babeczkach, pieczywie jak i innych daniach mącznych.
4. Mąka gryczana (prawie zawsze kupuję taką -klik) – Ma intensywny smak z nutą goryczy. Najlepiej nadaje się do dań wytrawnych lub potraw o wyrazistym smaku – np z dodatkiem kakao. Ma niski indeks glikemiczny, jest dobrym źródłem białka, pomaga obniżyć cholesterol i zmniejszyć nadciśnienie.
Jest idealna do pieczywa, naleśników, pierogów, tart, kotletów. Trzeba pamiętać, że pozostawia specyficzny, gryczany posmak oraz powoduje, że wypieki mogą mieć szaro-brązowy kolor.
To już wszystko na dziś. Jeśli Wam się podobało to koniecznie dajcie znać w komentarzu. Napiszcie jakie są Wasze ulubione bezglutenowe mąki bazowe. Może wśród Waszych ulubieńców jest któraś z wymienionych przeze mnie? A może jest jakaś mąka, o której chcielibyście się więcej dowiedzieć? Na Wasze sugestie czekam pod postem. 🙂
Moja ulubiona to ryżowa, gryczana i owsiana ale też doceniam mąki orzechowe, skrobie, mąkę z sorgo i z cieciorki a nawet ostatnio odkryłam łubinową 😀