Na letnie upały, na gorsze dni i na te lepsze, do świętowania. Lody! Któż ich nie lubi? Nie każdy jednak może sobie pozwolić na te standardowe ze sklepu, szczególnie ze względów zdrowotnych. Nikt natomiast nie jest skazany na życie bez lodów, gdyż bez problemu można samodzielnie przyrządzić wersję smaczną i znacznie zdrowszą.

Domowe lody brzoskwiniowe w wersji wegańskiej — przepis

Przepis na lody brzoskwiniowe jest bardzo prosty. Nie wymaga ani wymyślnych składników, ani poświęcania dużej ilości czasu. A efekty są wspaniałe!

Składniki

  • 1 mocno dojrzały banan
  • 4 pokrojone brzoskwinie
  • 200 ml mleka kokosowego (ewentualnie innego roślinnego)
  • 1 łyżka miodu

Przygotowanie

Banalny proces — wystarczy, że wszystkie składniki zblendujesz na gładką masę i przełożyć do foremek lub miski. Masę w formie/formach należy włożyć do zamrażarki i zaczekać.

lody brzoskwiniowe kulka

Smak owocowych lodów jest bardzo odświeżający i w ciepłe dni może orzeźwiać znacznie lepiej niż np. lody czekoladowe. Nie inaczej jest w przypadku lodów brzoskwiniowych. Do gustu przypadną szczególnie amatorom egzotycznych smaków, dzięki delikatnej, kokosowej nucie wniesionej przez mleczko kokosowe.

Mleko kokosowe warto wybierać z możliwie najlepszym składem, czyli najmniejszą ilością składników. Moim wyborem jest zazwyczaj marka Real Thai lub Arroy-D, zależnie od tego, na którą natknę się akurat w sklepie.

 

lody z brzoskwini