Skuteczne odchudzanie przeciętnemu człowiekowi kojarzy się z katorżniczymi dietami i ogromną ilością ćwiczeń cardio. Tymczasem prawdziwa, zdrowa redukcja może być przeprowadzana w towarzystwie smacznej diety i przyjemnej aktywności fizycznej, gdy tylko ułożymy cały plan z głową.

Jak nie należy się odchudzać?

Na pewno nie należy ślepo słuchać popularnej rady o diecie MŻ, czyli „mniej żryj”. Nie zawsze nadmiar tłuszczu wynika zza dużej ilości jedzenia. Niekiedy wręcz zbyt uboga kaloryczność jest przyczyną problemów metabolicznych! A więc, zamiast jeść mniej, jedzmy zdrowo, rozsądnie dobierajmy produkty żywnościowe i bilansujmy mikro i makroskładniki.

Codzienne cardio po kilka godzin? Absolutnie! Jest to praktyka nie tylko niesamowicie nudna, zabierająca masę czasu, ale i powodująca szybką adaptację metabolizmu, czyli efekty słabną, a my nie mamy możliwości dokładania kolejnych sesji treningu, bo robimy ich już tak dużo. Monotonia takich treningów jest też częstym powodem porzucenia starań.

A może cudowne diety odchudzające? Niestety, wiele gotowych schematów jest kompletnie niedopasowana do większości stosujących, a często jest wręcz szkodliwa. Wszelkie diety białkowe, sokowe, detoksy itp. powinny być omijane szerokim łukiem, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

Do listy należy też dopisać wszelkie mocne spalacze tłuszczu. W tej kategorii produktów niektóre są naprawdę mocne i silnie obciążają układ nerwowy i serce, a nie zawsze przekłada się to na szybsze odchudzanie, gdy dieta i aktywność fizyczna nie są dopracowane. Z drugiej strony, istnieją też chytrzy producenci, którzy pod osłoną marketingowych obietnic sprzedają nieskuteczne produkty za spore kwoty. Niektóre spalacze mogą być faktycznie pomocne, jednak muszą być dobierane z rozsądkiem, odpowiednią wiedzą na temat biochemii i na podstawie analizy potrzeb i predyspozycji danej osoby.

Jak odchudzać się zdrowo?

Wprowadzenie zmian w diecie i regularna aktywność bez wątpienia są niezbędne, jednak nie muszą, a nawet nie powinny wiązać się ze skrajnym rygorem. W kwestii diety ważne jest to, by utrzymywać deficyt kaloryczny, ale nie zbyt głęboki. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi spożywanie około 10-15% kcal mniej niż wyznacza nasze dzienne zapotrzebowanie, choć wyliczenia te mogą się nieco zmieniać w przypadku osób mocno otyłych. Sama dieta powinna opierać się głównie na produktach mało przetworzonych i gęstych odżywczo. Jest w niej miejsce na owoce, orzechy, nabiał, pełnoziarniste zboża, ryby i wiele innych produktów, o ile tylko nie masz na nie alergii lub nadwrażliwości. Nawet gdy sporadycznie zdarzy Ci się zjedzenie czegoś niezdrowego, to nie jest to koniec świata, gdy nie będzie Ci to przysparzać wyrzutów sumienia i gdy nie podniesiesz zbyt mocno ogólnej kaloryczności diety.

W kwestii aktywności warto postawić na te z dużą intensywnością i uzupełniać je delikatniejszymi aktywnościami. Czyli dajmy na to trening siłowy z ciężarkami 2-3 razy w tygodniu, a do tego raz w tygodniu przejażdżka rowerem i 3-4 razy spacery, na które najlepiej wyciągnąć też rodzinę lub znajomych.