Ach, pączki! Symbol słodyczy i… nadmiaru kalorii 😀 A gdyby tak upichcić zdrowszą wersję, która nie rujnuje sylwetki? Takim odpowiednikiem będą pączki serowe z piekarnika, które nie tylko mają mniejszy ładunek kaloryczny, ale dostarczają sporo pełnowartościowego białka, które sprzyja utrzymywaniu dobrego składu ciała.

Przepis na pączki serowe

Receptura nie jest mocno skomplikowana, więc smaczna i zdrowa uczta jest na wyciągnięcie ręki.

Składniki

  • 1 kg mąki
  • 350 g twarogu (najlepiej taki z wiaderka na sernik)
  • 300 ml mleka (najlepiej lekko ciepłe)
  • 2 jajka
  • 150 g erytrolu (ewentualnie ksylitolu)
  • 16 g suchych drożdży
  • aromat waniliowy lub dowolny inny bezkaloryczny

Przygotowanie

Zaczynamy od miksowania twarogu z jajkiem i erytrolem, do masy dodajemy aromat. Następnie zakasujemy rękawy i przechodzimy do ręcznego ugniatania ciasta, dodając suche drożdże, mąkę i mleko do uzyskania „plastelinowej” konsystencji. Gdy ciasto jest gotowe, możesz je formować wedle uznania. Może to być kształt zwykłych pączków, ale ja lubię piec je jako donuty, tudzież oponki, wycinając ze środka kółka kieliszkiem. Wycięte kółka za to piekę jako minipączusie. Gdy już zlepisz kształty, jakie lubisz, wyłóż je na blachę i wstaw do piekarnika na około 25 min w temperaturze 180 stopni. Teraz już tylko chwila cierpliwości i voila!

Nadzienie

Jeśli masz taką ochotę, możesz pączki wzbogacić o dodatkowe nuty smakowe, wypełniając je wybranym nadzieniem. Mój faworyt to ukryta w pączku kostka czekolady deserowej! Ale może to być też bardziej tradycyjna marmodala owocowa bez cukru, nakładana do środka szprycą.

Dietetyczne pączki serowe z piekarnika

Mało tłuszczu i cukrów prostych, dużo białka, a smak rewelacyjny. Czego chcieć więcej? Warto mieć pod ręką ten przepis na wypadek nieodpartej ochoty na słodycze, szczególnie podczas diety redukcyjnej.

Mam dla Ciebie tylko sugestię, by zjadać je najlepiej na świeżo i nie zostawiać na kolejny dzień, ponieważ lubią twardnieć, gdy dłużej poleżą. Chyba taki urok erytrolu. Ale raczej nie jest to duże wymaganie 😉