Wegańskie Rafaello
6 lipca 2015
4

Dzisiaj przepis na szybki i bardzo smaczny deser. Przepis jest prosty, nie pracochłonny, chociaż kokosowe mleko w proszku nie jest dostępne w każdym sklepie, jednak można zastąpić je innym. Ładnie zapakowane kuleczki idealnie sprawdzą się jako prezent dla bliskiej osoby. W końcu nie ma nic lepszego niż własnoręcznie zrobione prezenty, a słodkości tym bardziej! Dla wielbicieli Rafaello jego roślinna wersja – Wegańskie Rafaello. W moim przypadku zrobiona z nierafinowanego tłuszczu kokosowego, ale możecie użyć też tego utwardzonego lub wegańskiej margaryny.

SAM_1898

Wegańskie Rafaello

Składniki:

  •  1 szklanki wiórków kokosowych + na obtaczanie
  • 1/4 szklanki ksylitolu
  • 1/4 szklanki pokruszonych wafli
  • 3 łyżki utwardzonego tłuszczu kokosowego lub 3 łyżki wegańskiej margaryny
  • 1 szklanka kokosowego mleka w proszku
  • 50g wegańskiej białej czekolady

Sposób przygotowania:

Tłuszcz roztopić w kąpieli wodnej.

Wiórki, cukier i mleko wymieszać, wlać margarynę i zagnieść na gładką masę. Nabierać porcje wielkości łyżeczki, formować kuleczki, jeszcze ciepłe obtoczyć w pokruszonych waflach.

Biała czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej, gotowe kuleczki zatapiamy w białej czekoladzie, następnie obtaczamy w wiórkach kokosowych. Odkładamy do lodówki aż stężeją.

Do środka, przed obtoczeniem w wafelkach można włożyć migdał.

SAM_1928

SAM_1945


SAM_1946Bezglutenowe Vege WypiekiBezglutenowe Vege Wypieki Uczta pod gołym niebem

Dodaj komentarz

4 comments

  1. Gdybym wg tego przepisu miał jeść margarynę albo utwardzony tłuszcz to już wolę dla własnego zdrowia zrezygnować z weganizmu.

    1. Nikt nie powiedział, że wegańskie znaczy utwardzone tłuszcze. A poza tym można użyć tłuszczu kokosowego nierafinowanego. Radze uważniej czytać 🙂

scriptsell.neteDataStyle - Best Wordpress Services